In memoriam Pawła Witkowskiego

               W piątek zmarł nagle nasz wieloletni Przyjaciel – Paweł Witkowski, znany wszystkim jako „Pablo”. Miał 64 lata i od urodzenia związany był z Krakowem. Od samego początku  był działaczem krakowskiego Studenckiego Komitetu Solidarności.

             Był drukarzem zaangażowany w pracę niezależnego Wydawnictwa NOW-a oraz Krakowskiej Oficyny Studentów. Wykonywał również prace na rzecz Zarządu Regionu małopolskiej „Solidarności”. W 1981 r. był jednym z założycieli niezależnego wydawnictwa „Alfa”, jednocześnie kolportował ulotki. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Był osadzony w ośrodkach odosobnienia w Nowym Wiśniczu, Rzeszowie – Załężu oraz Kielcach – Piaskach. Zwolniony w dniu 24 lipca 1982 r.

               W związku z jego opozycyjna działalności musiał przebywać w ukryciu od września 1982 r. do października 1984 r. Począwszy od roku 1985, współpracował z Ruchem Wolność i Pokój. W1987 r. wyjechał na emigrację do Francji.

               Został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2000), odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

               Dla byłych działaczy SKS i obecnych członków Stowarzyszenia Maj77 jest to wielka strata. Łącząc się w żałobie i smutku po śmierci, poinformuje państwa wkrótce o dniu uroczystości pogrzebowej.

 

Z poważaniem

 

Bogusław Sonik

Przewodniczący Stowarzyszenia Maj77

Udostępnij ten artykuł