15 maja 2017 r. minęła 40. rocznica powstania Studenckiego Komitetu Solidarności, pierwszego autentycznego ruchu młodzieży studenckiej. Jak pisał prof. Andrzej Chwalba: bez SKS-u nie byłoby NZS. Gdyby nie ostatni człon nazwy SKS – Solidarność – związek o takiej nazwie by nie powstał. Nie powstałaby solidarnościowa formacja i tradycja. Nie powstałby mit „Solidarności”, która stała się znakiem rozpoznawczym i marką współczesnej Polski.
Z okazji tego jubileuszu Stowarzyszenie Maj 77, wraz z Centrum Historii Zajezdnia i Radiem Kraków, zaprasza na koncert piosenek Jana Krzysztofa Kelusa w wykonaniu Joanny Słowińskiej.
Jan Krzysztof Kelus to działacz polityczny i pieśniarz opozycji demokratycznej w PRL, kompozytor, autor, wykonawca i wydawca piosenek drugiego obiegu, współtwórca Oficyny Fonograficznej CDN, współpracownik KSS „KOR”.
Przeszedł do historii polskiej kultury jako pionier kasetowego drugiego obiegu. Jego muzyczna estetyka pozwalała eksponować treści niespotykane w warunkach oficjalnej czy nawet półoficjalnej przestrzeni kultury PRL. Początkowo w swoich piosenkach ironicznej krytyce poddawał przede wszystkim mechanizmy społeczeństwa konsumpcyjnego i propagandy lat 70. W latach 80. wymowa jego tekstów zaostrzyła się – stały się one wyrazem oporu przeciwko władzy i nieprawościom stanu wojennego.
Pierwsze kasety z własnymi piosenkami Kelus wyprodukował w 1977 r. Wyróżniała je charakterystyczna formułka, w której podawał warunki prawne i cenę za kopiowanie kasety oraz swój adres domowy, pod który należało wysłać określoną kwotę. W ówczesnych okolicznościach politycznych, oprócz świadectwa odwagi i lekceważenia bezprawnych ograniczeń, była to forma upomnienia się o respektowanie praw autorskich także w warunkach kultury niezależnej. Kelus był współtwórcą podziemnego wydawnictwa CDN, z którego w latach 80. wyodrębniła się Oficyna Fonograficzna CDN. Działając do 1990 r., opublikowała ona ponad 20 tytułów kaset z twórczością niezależną.W maju 2017 r. Jan Krzysztof Kelus został odznaczony Orderem Orła Białego.
Joanna Słowińska to piosenkarka znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Koncertuje z zespołem krakowskich instrumentalistów, współpracuje z formacją Stanisław Słowiński Quintet (laureatami Grand Prix Jazz Juniors 2015), współtworzy też zespół Muzykanci – jedną z najciekawszych grup polskiej sceny etno.
W 2013 r. została uhonorowana Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.