Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – przyznany dla Włodzimierza Dulemby

28 czerwca 2022 r. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie, podczas którego wojewoda wręczył m.in. odznaczenia państwowe w tym medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany  dla Włodzimierza Dulemby – poety, pisarza, autora tekstów piosenek oraz byłego sympatyka i współpracownika Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie.

Włodzimierz Dulemba urodził się 16 stycznia 1956 w Sosnowcu. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Był żołnierzem, robotnikiem „Solidarności” (drukował „Gazetę Wyborczą” w jej pionierskim okresie 1989–90), gastarbeiterem, dziennikarzem. Pracował jako redaktor w Telewizji Kraków, Telewizji „Wisła”; był scenarzystą Telewizji TVN. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Krakowie.

Debiutował w 1976 r. na łamach krakowskiej „Gazety Południowej”. Swoje wiersze publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Czasie Krakowskim”, „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork), „Liście oceanicznym” (Toronto), „Ekspresjach” (Londyn). Autor kilkunastu książek oraz licznych wierszy i form prozatorskich zamieszczanych w antologiach i podręcznikach szkolnych.

W 1992 r. był stypendystą Funduszu Pomocy Niezależnej Literaturze i Nauce Polskiej w Paryżu. W 1999 r. otrzymał working-grant Stowarzyszenia Dramaturgów Norweskich, jako jedyny pisarz z dziewięciu stolic kultury europejskiej 2000. W latach 2010-2020 był wielokrotnym stypendystą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a w 2011 r. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_Dulemba

Udostępnij ten artykuł